Stomatologia


W trosce o najwyższą jakość usług i holistyczne podejście do Pacjenta tworzymy zespół specjalistów z różnych dziedzin stomatologii, gwarantując pełną satysfakcję i przewidywalność prowadzonego leczenia.

 
klinika-miodowa-rokietnica-stomatologia-zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się zapobieganiem chorobie próchnicowej oraz skutecznym leczeniem zaatakowanych już próchnicą twardych tkanek zęba, zachowując jak najdłużej jego żywotność oraz naturalny wygląd.

W stomatologii zachowawczej jednym z ważniejszym elementów jest dokładna diagnostyka umożliwiająca wykrycie i wyleczenie wczesnych zmian próchnicowych.

W Naszej Klinice dzięki wykorzystaniu powiększenia w postaci lup i mikroskopu jesteśmy w stanie wykryć nawet najmniejsze ubytki próchnicowe, dzięki czemu leczenie jest przewidywalne i długotrwałe. Każdy pierwszorazowy pacjent Kliniki Miodowej, oprócz dokładnego przeglądu stomatologicznego, ma wykonywane zdjęcie pantomograficzne w naszej pracowni, które jest niezbędnym elementem dokładnej diagnostyki. 
Dzięki wykorzystaniu znieczulenia komputerowego dbamy o bezbolesność przeprowadzanych zabiegów, a praca z asystą na cztery ręce zwiększa komfort pacjenta podczas leczenia.

Wykorzystujemy najlepsze materiały do wypełnień dostępne obecnie na rynku i stale porównujemy ich jakość z innymi, by mieć pewność, że zapewniamy Państwu najlepszą jakość uzupełnień.. Praca nad odpowiednim opracowaniem ubytku i wypełnieniem odbywa się w powiększeniu, które uzyskujemy dzięki lupom i mikroskopom. Kładziemy duży nacisk, nie tylko na estetykę, ale i również na funkcję wypełnień, biorąc pod uwagę indywidualne warunki zgryzowe.

Nasi lekarze: Renata Głowacka, Joanna Głowacka, Aleksandra Obroszko

klinika-miodowa-rokietnica-endodoncja-mikroskopowa

Endodoncja mikroskopowa

 

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem kanałowym zębów, w których doszło do zapalenia wewnętrznej, żywej tkanki zęba na skutek zaawansowanej próchnicy lub silnego urazu. Najczęściej schorzenie daje o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie, podczas spożywania posiłku, picia zimnych lub gorących napoi. Niestety wiąże się z silnym bólem, który może nasilać się przy nacisku na ząb.

Leczenie kanałowe polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu precyzyjnych narzędzi rotacyjnych. Po dokładnym chemicznym wypłukaniu resztek zanieczyszczonej miazgi, kanały wypełniane są biozgodnymi materiałami, które uszczelniają wnętrze systemu kanałowego.

W naszej Klinice każde leczenie kanałowe przeprowadzane jest z użyciem mikroskopu. Wnętrze zęba to komora o wielkości 3×4 mm. Na tym obszarze znajduje się kilka ujść kanałów korzeniowych o przekroju ułamka milimetra, które ma wyleczyć stomatolog. Mikroskop ma za zadanie powiększenie leczonego obszaru i jego mocne oświetlenie. Możemy „zajrzeć” do wnętrza kanałów, ocenić ich długość i kształt, zlokalizować ewentualne przeszkody lub uszkodzenia, które „widać jak na dłoni”. Dzięki temu leczenie jest o wiele skuteczniejsze. 

Oprócz mikroskopu w leczeniu endodontycznym używamy najnowocześniejszych technologii takich jak radiowizjografia umożliwiająca kontrolę radiologiczną każdego etapu leczenia, maszynowe narzędzia rotacyjne, które pozwalają uzyskać porządany kształt opracowywanego kanału oraz Super Endo Alpha&Betha – innowacyjne urządzenia do precyzyjnego i szczelnego wypełniania systemu kanałowego termiczną gutaperką.

Skuteczność pierwotnego leczenia kanałowego jest bardzo wysoka. Leczenie to jest zdecydowanie tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym lub implantem. Dlatego w obliczu dylematu, czy usunąć ząb, czy lepiej wyleczyć go kanałowo, warto podjąć wyzwanie i skorzystać z ostatniej i często jedynej szansy na uratowanie zęba. Pamiętajmy, że ekstrakcja zęba jest krokiem nieodwracalnym, powodującym konieczność uzupełnienia braku zębowego w przyszłości.

 
klinika-miodowa-profilaktyka

Profilaktyka

Jest to szereg zabiegów przeprowadzanych przez lekarza dentystę lub wykwalifikowane higienistki stomatologiczne mających na celu poprawę higieny jamy ustnej oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób przyzębia. Higienizację możemy podzielić na kilka etapów: scaling , piaskowanie, fluoryzację oraz instruktaż higieny jamy ustnej.

Scaling czyli inaczej usunięcie kamienia nazębnego. Kamień to twardy osad, który powstaje na zębach z nieregularnie usuwanej płytki nazębnej. Stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii, co w efekcie może prowadzić do poważnych chorób dziąseł, np. Paradontozy czy próchnicy.  Płytka z czasem ulega mineralizacji i staje się coraz twardsza, w rezultacie czego przekształca się w kamień. Dzieje się tak pod wpływem składu naszej śliny – zawarte w niej sole mineralne wchodzą w reakcję z płytką, co prowadzi właśnie do jej mineralizacji. Kamień usuwany jest z użyciem ultradźwięków Odpowiednia końcówka scalera przyłożona do powierzchni zębów pokrytych złogami nazębnymi, emituje ultradźwięki i mikro drgania z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje kruszenie i odpadanie kamienia. 

Piaskowanie jest to zabieg polegający na usuwaniu płytki nazębnej, osadów i przebarwień (np. po herbacie, kawie, papierosach) z powierzchni zębów, za pomocą piaskarki. Podczas zabiegu piaskarka pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej pacjenta drobny proszek. Dzięki temu z łatwością dociera do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów czy przestrzenie międzyzębowe. Po zabiegu piaskowania zęby odzyskują swój naturalny kolor i blask. W Naszej Klinice dysponujemy nowoczesnym modelem piaskarki szwajcarskiej firmy EMS, która zapewnia wysoką skuteczność przeprowadzanego zabiegu przy jednoczesnym maksymalnym komforcie dla pacjenta.

Fluoryzacja to zabieg mający na celu wzmocnienie struktury zębów, hamujący rozwój próchnicy oraz zapobiegający nadwrażliwości po zabiegach higienizacyjnych. Zęby zbudowane są z hydroksyapatytów, które wpływają na wytrzymałość mechaniczną zębów. Niestety zawarte w hydroksyapatytach związki wapnia Ca(OH)2 bardzo dobrze rozpuszczają się w kwasach, których w naszej jamie ustnej nie brakuje. W efekcie zęby są osłabione, przez co bardziej podatne na próchnicę. Po aplikacji preparatów fluorowych na zęby, zawarty w nich pierwiastek fluor jest przyswajany przez twarde tkanki szkliwa. Z hydroksyapatytów tworzą się związki fluoroapatytowe, odporne na kwasy. W ten sposób fluoryzacja pomaga chronić szkliwo przed kwaśnym środowiskiem zapobiegając jego demineralizacji, a w dalszej perspektywie, rozwojowi próchnicy. Ponadto fluor hamuje rozwój bakterii i przyczynia się do remineralizacji drobnych ubytków.

Nasi lekarze: Renata Głowacka, Joanna Głowacka, Aleksandra Obroszko

klinika-miodowa-wybielanie

Wybielanie

 

Śnieżnobiały uśmiech nie od dziś jest jednym z wyznaczników atrakcyjności. Niestety, kawa, herbata, orientalne przyprawy, a nawet soki owocowe zmieniają odcień naszych zębów. Na szczęście istnieją łatwe sposoby na przywrócenie naturalnej bieli naszego uśmiechu. W Naszej Klinice proponujemy pacjentom dwie metody wybielania: nakładkowe i gabinetowe.

Wybielanie nakładkowe Na pierwszej wizycie pobieramy wyciski, na podstawie których technik protetyczny przygotowuje dwie przezroczyste szyny, które pełnią funkcję nakładek. Podczas drugiej wizyty pacjent przymierza nakładki oraz otrzymuje od nas profesjonalne preparaty wybielającą o określonym stężeniu oraz instruktaż ich stosowania. Z reguły domowa terapia trwa około dwóch tygodni – nakładki nosi się przez około cztery godziny dziennie lub zakłada na noc przed snem.

Wybielanie gabinetowe BEYOND™ Cały zabieg wybielania odbydwa się na jednej wizycie, a efekty są widoczne już po 45-60 minutach. Zabieg polega na trzykrotnym nałożeniu profesjonalnego preparatu wybielającego na powierzchnie zębów i aktywacji wysokiej mocy światłem emitowanym przez akceletator najnowszej technologii - Beyond Polus. Zabieg jest komfortowy, bezpieczny, a zęby po zabiegu są jaśniejsze o kilka odcieni. Pacjent po zabiegu otrzymuje od nas preparat znoszący nadwrażliwość oraz zalecenia pozabiegowe.

Nasi lekarze: Renata Głowacka, Joanna Głowacka, Aleksandra Obroszko

 
klinika-miodowa-rtg

Diagnostyka radiologiczna

Obrazy RTG oraz tomografia komputerowa to teraz codzienność w nowoczesnej stomatologii – są niezbędne szczególnie w chirurgii stomatologicznej, ortodoncji czy endodoncji mikroskopowej. Nie tylko ułatwiają diagnostykę, ale umożliwia precyzyjne zaplanowanie zabiegów i przewidywalne skutki leczenia.

Nasza Klinika dysponuje najnowszej generacji tomografem komputerowym Vatech Pax-i 3D Smart Plus umożliwiającym wykonanie zdjęć pantomograficznych, cefalometrycznych oraz stomatologicznej tomografii komputerowej CBCT o różnych rozmiarach obrazowania. Dzięki zastosowaniu sensorów w technologii Green Innovation w aparacie, dawka promieniowania podczas badania jest ograniczona do minimum, a co za tym idzie – bezpieczna dla pacjenta.

Nasi lekarze: Renata Głowacka, Joanna Głowacka, Aleksandra Obroszko

klinika-miodowa-stomatologia-dziecieca

Stomatologia dziecięca

 

Bez bólu i stresu

Stomatologia dziecięca zajmuje się głównie leczeniem próchnicy, zabezpieczaniem zębów lekami oraz profilaktyką przeciwpróchnicową, czyli fluoryzacją.

Dzieci odczuwają naturalny lęk przed wizytą u stomatologa. Dlatego najlepiej udać się na pierwszą wizytę, tak zwaną wizytę adaptacyją jeszcze zanim u malucha pojawią się ubytki próchnicowe lub zacznie dokuczać ból zębów.

Wizyta adaptacyjna

Klinika Miodowa prowadzi wizyty adaptacyjne, dzięki którym dziecko zapoznaje się ze stomatologiem, personelem medycznym, narzędziami oraz gabinetem stomatologicznym. Wizyta adaptacyjna w naszej klinice prowadzona jest w formie zabawy i niekoniecznie musi być związana z zabiegiem. Podczas wizyty wykonywany jest dokładny przegląd stomatologiczny, a w razie wykrycia ubytków próchnicowych – dokładnie przedstawiamy małemu pacjentowi co i jak będziemy wykonywać na kolejnej wizycie.

Wypełnienia

Specjalnie dla naszych najmłodszych pacjentów oferujemy kolorowe wypełnienia, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Są one nowoczesne i w pełni bezpieczne. Dziecko wybiera swój ulubiony kolor co odwraca uwagę od zabiegu, zachęca do współpracy ze stomatologiem oraz rozładowuje stres. Dzięki kolorowym wypełnieniom mali pacjenci z chęcią dbają o zęby i chętniej przychodzą na kolejna wizytę. Oczywiście istnieje również możliwość zastosowania białych wypełnień standardowych.

Niektóre zabiegi wymagają użycia znieczulenia – w naszej Klinice używamy znieczulenia komputerowego, które pozwala na atraumatyczne podanie środka znieczulającego bez stresującego widoku tradycyjnej strzykawki.

Jak przygotować malucha do wizyty?

Współczesna stomatologia dziecięca znacznie różni się od tej sprzed kilkudziesięciu lat. W Naszej Klinice najmłodsi pacjenci korzystają ze specjalnie przystosowanych gabinetów, wyposażonych w wygodne fotele, zabawki, modele do instruktażu higieny oraz telewizory do wyświetlania bajek.

Ważne jest jednak również należyte przygotowanie małego pacjenta do wizyty ze strony rodziców. Jak to zrobić?

Przed wizytą warto rozmawiać z maluchem o tym, jak ważne jest leczenie zębów oraz jak wygląda wizyta u stomatologa. Taką rozmowę warto przeprowadzić w chwili, gdy dziecko jest wypoczęte i zrelaksowane, na przykład podczas spaceru lub zabawy. Warto pokazać bajkę edukacyjną (np. Dr Ząbek i legenda Zębolandii). Rodzic powinien zbudować wokół tematu atmosferę przygody. Opowiedzieć dziecku, że będzie ono miało szansę zobaczyć, jak wygląda praca dentysty i jak leczy się ząbki. Pod żadnym pozorem rodzic nie może straszyć dziecka oraz wspominać, że sam ma złe doświadczenia z wizytami u dentysty! Mówiąc o wizycie u stomatologa stosujmy pozytywne opisy, np. zamiast borowanie czy wiercenie lepiej użyć porównania „naprawianie ząbków”, a zamiast o strachu, mówić o odwadze. Po wizycie warto zapytać Pociechę o jej wrażenia. Po każdym zabiegu na naszych małych, dzielnych pacjentów czekają drobne nagrody. Dodatkowo gwarantujemy, że w Naszej Klinice cały zespół dołoży wszelkich starań, aby Państwa Pociechy czuły się u nas bezpiecznie i miło.

Bardzo ważne, aby zgłaszać się z dzieckiem na regularne wizyty kontrolne, nawet co kilka miesięcy. Próchnica w zębach mlecznych postępuje o wiele szybciej niż w zębach stałych, a im wcześniej wykryty ubytek tym mniej stresu dla młodego pacienta, krótsza wizyta i lepsze rokowanie dla zęba.

Nasi lekarze: Joanna Głowacka, Aleksandra Obroszko

 
stomatologia-protetyka-2

Protetyka

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Nasza Klinika oferuje szeroki zakres usług protetycznych obejmujący uzupełnienia ruchome, stałe oraz kombinowane.

Nasi lekarze: Renata Głowacka, Joanna Głowacka

Protetyka ruchoma - protezy akrylowe
Rodzaj uzupełnienia protetycznego odbudowującego częściowe lub całkowite braki zębowe, gdzie zarówno płyta, jak i zęby protezy wykonane są z akrylu.
• należą do protez osiadających, śluzówkowych, które przenosząc rozkład sił w trakcie zagryzania na błonę śluzową i kość prowadzą do zaniku kości, recesji dziąsłowych na zębach, które pozostały w jamie ustnej
• polecamy je głównie jako uzupełnienia tymczasowe, kiedy ze względów ekonomicznych lub ze wskazań stomatologicznych nie mogą być zastosowane uzupełnienia stałe
• dużym atutem jest prosta naprawa protez i ewentualne dostawianie zębów
Protetyka ruchoma - protezy szkieletowe
Rodzaj uzupełnienia protetycznego odbudowującego częściowe braki zębowe, gdzie konstrukcja protezy wykonana jest z metalu, dzięki czemu są dużo bardziej komfortowe niż wcześniej opisane protezy akrylowe
• są bardzo stabilne dzięki wypustkom opierającym się na powierzchniach zębów – dzięki temu nie osłabiają przyzębia i nie prowadzą do zaniku kości
• protezy te utrzymywane są za pomocą metalowych lub estetycznych sprężystych klamer, dzięki którym dobrze trzymają się na zębach nie uciskając dziąseł i podniebienia
• dzięki ograniczeniu do minimum płyty podniebiennej, są one wygodne i zajmują stosunkowo mało miejsca w jamie ustnej, dlatego stanowią bardzo dobrą alternatywę dla powszechnie użytkowanych protez akrylowych
Protetyka stała - Nakłady koronowe (inlay, onlay)
Inlay i onlay to alternatywa dla tradycyjnych wypełnień kompozytowych, po które sięga coraz większa grupa Pacjentów. To wkłady koronowe, którymi uzupełniamy rozległe ubytki w zębach bocznych tj. przedtrzonowcach i trzonowcach.
To najlepszy sposób odbudowy zębów bocznych w przypadku rozległego próchnicowego zniszczenia tkanek lub jako zabezpieczenie po leczeniu endodontycznym (kanałowym).
Zapewniają one bardzo dokładne odtwarzanie tkanek twardych zęba ze szczególnym uwzględnieniem miejsc stycznych oraz głębokich ubytków poddziąsłowych, gdzie zastosowanie klasycznych wypełnień kompozytowych nie daje oczekiwanych rezultatów trwałości, precyzji i estetyki. Zabezpieczając w ten sposób zęby po leczeniu kanałowym, nie tylko gwarantujemy wysoką estetykę pracy, ale również eliminujemy ryzyko złamania zęba (co spotykamy w praktyce bardzo często w przypadku zastosowania zwykłej „plomby“)
Jak wygląda przebieg leczenia?
Nakłady wykonywane są na dwóch wizytach. Na pierwszej, stomatolog oczyszcza ząb, nadaje mu odpowiedni kształt i pobiera wycisk, który trafia do pracowni protetycznej, gdzie technik przygotowuje nakład z wybranego materiału (może to być kompozyt lub ceramika). Kolejna wizyta to dopasowanie i wklejenie nakładu na wcześniej przygotowany ząb.
Protetyka stała - Licówki ceramiczne
To cienkie płatki porcelany, będące niezwykle wytrzymałym półprzezroczystym materiałem zbliżonym wyglądem do naturalnego szkliwa, naklejane na przednie powierzchnie zębów. Grubość licówek waha się od 0.3 do 0.75 mm. Licówki porcelanowe są protetycznym rozwiązaniem najmniej ingerującym w tkanki oraz najskuteczniej poprawiającym piękno uśmiechu i to na bardzo długi czas. Ich trwałość szacuje się od 8 do 15 lat. Licówki porcelanowe sprawiają, że zęby nabierają idealnego kształtu i optymalnego koloru. Wykonywane są w naturalnym kolorze zębów pacjenta odpowiadającemu pozostałym zębom lub w jaśniejszym kolorze po wcześniejszym wybieleniu. Licówki porcelanowe mają mnóstwo zalet. Zachowują trwałą barwę i połysk, nie ulegając przebarwieniom, ścieraniu czy ubytkom próchnicowym. Są wyjątkowo szczelne i kompatybilne z tkankami przyzębia.
Licówki stosowane są przy korzystnych warunkach zgryzowych, co oznacza, że wady zgryzu powinny być uprzednio wyleczone, a brakujące zęby uzupełnione. Wykluczone jest również współistnienie próchnicy czy stanów zapalnych dziąseł. Niewskazane są również szkodliwe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci (mogą doprowadzić do utraty licówki).
Protetyka stała - Korony protetyczne
Korony stomatologiczne są to uzupełnienia protetyczne pozwalające odbudować kształt i funkcję zniszczonego zęba nawet wtedy, gdy nie jest już możliwa standardowa odbudowa zęba za pomocą wypełnienia czy nakładu. W naszym gabinecie oferujemy korony pełnoceramiczne oraz licowane porcelaną – oba rodzaje koron pozwalają uzyskać doskonały efekt estetyczny i funkcjonalny.
[strong]Jak wygląda przebieg leczenia? [strong]
Na pierwszej wizycie po zakwalifikowaniu zęba do założenia korony protetycznej lekarz przystępuje do szlifowania wybranego zęba, zabieg szlifowania przeprowadzany jest w znieczuleniu i jest całkowicie bezbolesny. Następnie stomatolog pobiera wycisk i odsyła go do labolatorium protetycznego. Wizytę kończy wykonanie korony tymczasowej, która zapewnia estetyczny wygląd i funkcjonalność do momentu zacementowania gotowej korony protetycznej. Na drugiej wizycie, po przymiarce i sprawdzeniu gotowej korony protetycznej lekarz cementuje koronę na stałe w ustach pacjenta.
Protetyka stała - Mosty protetyczne
Mosty protetyczne to sposób na rekonstrukcję uzębienia przy wykorzystaniu zębów własnych i/lub implantów. Cały sekret wykorzystania mostu polega na oparciu przęsła na tzw. zębach filarowych (specjalnie spiłowanych zębach sąsiadujących z miejscem zęba brakującego) lub na implantach. Mosty są protezą stałą, której pacjent nie może zdejmować. Gwarantują nieporównywalnie większy komfort w porównaniu z protezami wyjmowanymi.
Podstawowym wskazaniem do wykonania mostu protetycznego są braki w uzębieniu. Do wykonania mostu niezbędne są jednak zęby filarowe, czyli takie na których most będzie oparty. To czy stan uzębienia nadaje się do wykonania mostu protetycznego, musi zdiagnozować lekarz stomatolog na wizycie konsultacyjnej. Mosty protetyczne pozwalają na uniknięcie przemieszczania się zębów, zapobiegają zanikowi kości, pozwalają uzyskać prawidłowy zgryz oraz uzyskać doskonały efekt estetyczny.
Kombinowane prace protetyczne
Są one połączeniem protetyki stałej i stabilnego uzupełnienia ruchomego. Najczęściej sięgamy po takie rozwiązania, gdy braki zębowe nie są ograniczone z tyłu. Wtedy ostatnie w łuku zęby otrzymują korony ze specjalnym elementem o charakterze zaczepu, który precyzyjnie pasuje do silikonowego łoża pod pierwszym sztucznym zębem protezy.
Prace kombinowane są bardzo stabilne, komfortowe i najczęściej umożliwiają wyeliminowanie jakichkolwiek haczyków, czy innym widocznym elementów utrzymujących protezę.
klinika-miodowa-ortodoncja

Ortodoncja

 

Zajmuje się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń poprzez korektę ustawienia zębów przez nakładanie na zęby aparatów stałych lub zdejmowanych. Stłoczone oraz wykrzywione zęby to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również negatywny wpływ na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, a zła higiena to większe ryzyko wystąpienia próchnicy, chorób przyzębia, a w skrajnych przypadkach zaburzeń układu pokarmowego.

Profilaktyka, leczenie wad zgryzu u dzieci, młodzieży jak i dorosłych to priorytet. Poza poprawą wyglądu, leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy, poprawę wymowy, łatwiejsze oczyszczanie zębów, a także poprawę jakości żucia. Krzywe zęby trudniej jest czyścić, ścierają się nierównomiernie, co w konsekwencji prowadzi do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego., a nawet stopniowej utraty zębów.

Nasi lekarze: Marta Malińska i Wiktoria Kubiak

 
klinika-miodowa-implantologia

Implantologia

Implantologia to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin chirurgii stomatologicznej. Umożliwia najbardziej zbliżoną do fizjologicznego modelu odbudowę brakujących zębów.


Wskazania do leczenia implantologicznego:
• uzupełnianie pojedynczych braków zębowych.
• uzupełnienie większej liczby brakujących zębów, aż do bezzębia włącznie.
• Uzupełnianie braków w przypadku wrodzonego braku zawiązka/zawiązków zębów stałych.
• Poprawa jakości życia pacjentów użytkujących protezy ruchome.
• Uzupełnienie braków zębowych u pacjentów nietolerujących protez ruchomych (np. ze względu na ich rozmiary lub ruchomość).
• Uzupełnienie braków zębowych u pacjentów bezzębnych
Jak wygląda procedura wszczepienia implantu?
Etap I

Wszystko zaczyna się od wizyty konsultacyjnej u specjalisty z zakresu chirurgii stomatologicznej, na której lekarz ocenia stan uzębienia i wstępnie kwalifikuje do zabiegu. Na tej samej wizycie, po wstępnej kwalifikacji wykonywane jest badanie rentgenowskie – zdjęcie pantomograficzne oraz trójwymiarowa tomografia CBCT (dostępna na miejscu w Klinice). Diagnostyka ta jest niezbędna do dokładnego zaplanowania zabiegu. Po ostatecznej kwalifikacji do zabiegu pacjent ma przedstawione koszty oraz przebieg całego leczenia. Dodatkowo pacjent kierowany jest na badania krwi, które pozwolą na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta, tak aby zminimalizować ryzyko nieprzyjęcia się wszczepu

.
Etap II

Kolejna wizyta to wszczepienie implantu w znieczuleniu miejscowym, dzięki któremu pacjent nie odczuwa bólu. Zabieg implantacji trwa około godziny i polega na „wkręceniu“ tytanowego implantu w kość szczęki lub żuchwy, a zabieg kończy założenie szwów, które zdejmowane są na wizycie kontrolnej, która odbywa się dwa tygodnie po przeprowadzonym zabiegu.


Etap III

Po upływie określonego czasu wgajania się implantów (zazwyczaj około 3-4 miesiące) lekarz odsłania implant i wkręca śrubę gojącą na okres ok. 2 tygodni w celu ukształtowania tkanek miękkich dla uzyskania optymalnej estetyki.


Etap IV

Ostatni etap dotyczy wykonania uzupełnień protetycznych ostatecznych. W zależności od planu leczenia mogą to być pojedyncze korony, mosty lub – przy całkowitym braku uzębienia – protezy oparte na implantach.


Zapraszamy na konsultację chirurgiczną, na której szczegółowo odpowiemy Państwu na wszystkie pytania.

Nasi lekarze: Przemysław Leszczyński

klinika-miodowa-chirurgia-stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

 
Czasy gdy zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej kojarzone były z ogromnym bólem i stresem minęły już bezpowrotnie.

Sukces postępowania leczniczego i dobór optymalnej strategii postępowania zawsze idą w parze z dbałością o komfort psychiczny Pacjenta. Leczenie chirurgiczne wywołuje u Pacjentów obawy przed operacją, powikłaniami i bólem. Dlatego też każdorazowo Pacjent jest przygotowywany do zabiegu. Lekarz tłumaczy dokładnie cały plan leczenia, poszczególne etapy i możliwe następstwa. Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej przeprowadzane są przez lekarza specjalistę w przyjaznej atmosferze, w znieczuleniu miejscowym.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Po leczeniu pacjent wydawane ma szczegółowe zalecenia pozabiegowe, aby możliwie szybko doszedł do zdrowia.

Zatrzymane ósemki

O zębach mądrości krąży wśród Pacjentów wiele historii, co wywołuje strach, przed podjęciem decyzji o wizycie na fotelu chirurga stomatologicznego. Tymczasem ząb zatrzymany to prawidłowo, pod względem anatomicznym, wykształcony ząb, który tkwi w kości szczęki lub żuchwy. Możemy rozróżnić zęby zatrzymane częściowo, gdy jakiś fragment korony zęba jest pokryty błoną śluzową dziąsła lub w małym fragmencie korona jest widoczna w jamie ustnej oraz zęby zatrzymane całkowicie, gdy cały ząb jest otoczony przez kość.

Główną przyczyną zatrzymania „dolnych ósemek” jest brak miejsca na te zęby w łuku zębowym, co powoduje różnego rodzaju zmiany patologiczne i decyduje o konieczności ich usunięcia. Obecnie mówimy o leczniczych wskazaniach do operacyjnego usunięcia zębów zatrzymanych, do których należą m.in. nawracające stany zapalne, ropnie, torbiele zawiązkowe, bóle neuralgiczne czy próchnica. Dotychczas nie podjęto decyzji o profilaktycznym usuwaniu „8” , wiadomo jednak, że jeśli takie zęby nie zostaną w porę usunięte, mogą powodować stłoczenie zębów siecznych, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, trudne do wyleczenia ubytki próchnicowe, czy powstawanie bolesnych, patologicznych kieszeni kostnych.

W Klinice Miodowej usuwaniem zatrzymanych ósemek zajmuje się specjalista z zakresu chirurgii stomatologicznej. Zanim jednak podejmie decyzję o konieczności usunięcia takiego zęba, konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, a często niezbędna jest również diagnostyka CBCT. Tomografia komputerowa pozwala dokładnie zobaczyć, jak położony jest ząb, a co za tym idzie dokładnie zaplanować zabieg i uniknąć powikłań. Oba badania można wykonać w Naszej Klinice.

Po zabiegu pole operacyjne zaopatrywane jest szwami, opatrunkiem uciskowym oraz chłodnym kompresem. Wskazana jest antybiotykoterapia oraz miękka dieta. Przez 5-7 dni może utrzymywać się obrzęk i ból. Należy przestrzegać prawidłowej higieny jamy ustnej, stosując zalecone przez lekarza płukanki przeciwzapalne oraz odpowiednie pozabiegowe szczoteczki do zębów. Zwykle po dwóch tygodniach odbywa się wizyta kontrolna, połączona z usunięciem szwów.

Nasi lekarze: Przemysław Leszczyński